Így zajlott Jimmy Carter volt amerikai elnök temetése (FOTÓK)
Mind a négy élő korábbi elnök részt vett a temetésen, köztük a megválasztott elnök, Donald Trump is.
Fake news repülő, terrortámadás, és egy váratlan óriási csoportfotó – így nézett ki 2024 képekben!
Egy kép többet mond ezer szónál – tartja az internetes közhely-bölcsesség. S hát minden év tartogat olyan eseményeket, amelyek formálják világunk jövőjét, és amelyeket érdemes megörökíteni az utókor számára. 2024 sem volt kivétel: az év tele volt történelmi jelentőségű pillanatokkal, meghatározó döntésekkel és emlékezetes megmozdulásokkal, amelyeket lencsevégre kaptak.
Szerintünk ezek azok.
Az idei amerikai elnökválasztást nemcsak az Egyesült Államok, hanem az egész világ lélegzet-visszafojtva figyelte. A közmegegyezés szerint a kampánynak két fordulópontja volt: az egyik, amikor Donald Trumpot az ellene megkísérelt három merénylet közül az elsőben majdnem sikerült megölnie egy merénylőnek (és ezzel úgy tűnt, hogy a választás már júliusban el is dőlt).
A másik, amikor Kamala Harris óriási lendülettel kezdett kampányolásba Joe Biden megpuccsolása után, melynek csúcspontja a celebgálát és nagy showt felvonultató demokrata jelölőkongresszus volt Chicagóban augusztusban. Ezzel Harrisék meggyőzték a közvéleményt arról, hogy a választás vége bizony demokrata győzelem lesz...
...nem lett.
Az európai parlamenti választásokra 2024. június 6–9. között került sor. Az előzetes várakozások elsősorban a migrációs helyzet és a gazdaságpolitikával mélységesen elégedetlen tömegek miatt jobboldali győzelemre tippeltek, azonban az utolsó pillanatban szépeket ígérő Európai Néppárt (EPP) került ki végül is győztesen a megmérettetésből. Ezzel Manfred Weber pártelnök és Ursula von der Leyen EB-elnök pozíciója is megmenekült, akik ennek annyira örültek, hogy le is paktáltak gyorsan nagyjából mindenkivel az EP-ben, aki nem jobboldali.
Nem tűnt ilyen fényesnek a magyar kormánypárt helyzete, hiszen az EPP-ből kilépve a politikai senkiföldjén találta magát, és a kinézett képviselőcsoport, az akkor Giorgia Meloni-vezette Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) pártjainak egy részével sem állt különösen jó viszonyban (sőt, a magyarellenes román klerikofasiszta AUR belépésével még egyértelműbbé váltak a törésvonalak). Aztán egy huszárvágással sikerült döntetlenre, sőt, annál nem kicsit jobbra kihozni a meccset: a Fidesz megalapította a Patrióták Európáért képviselőcsoportot, amely méretében azóta megelőzte az ECR-t is.
A német kancellár egyébként sem büszkélkedhet Jim Carrey mimikájával, mosolyogni sem gyakran látják, ám sokat elárul érzelmeiről ez a december 16-i kép, amelyen éppen az ellenzéki CDU vezetőjének, Friedrich Merznek a beszédét hallgatja, miközben a kormányfővel szembeni, papírforma szerint megszavazott bizalmatlansági indítvánnyal éppen bukik a Scholz-kabinet.
Az évet egy ennél sokkal szomorúbb esemény zárta a németeknél: a december 21-i magdeburgi merénylet, amelyben öt ember, köztük egy gyermek meghalt, több mint kétszáz pedig megsebesült, amikor egy szaúdi férfi belehajtott egy karácsonyi vásárba. A tragédia mélyen megrázta a német társadalmat, egyúttal rámutatott arra is, hogy a migráció olyan körökben is szélsőséges válaszokat válthat ki, akiknél erre nem számítottak korábban.
Nagy karriert futott be mindemellett az ellenzéki médiában és Magyar Péter profilján is december elején egy 2012-es fotó, amely állítólag Bassár el-Aszad szír elnök repülőgépét mutatja a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. A szír elnököt egyébként dzsihadista lázadók buktatták meg, s amikor utóbbiak elfoglalták az ország fővárosát, Damaszkuszt, az elnök repülőn menekült innen. Utóbb kiderült, hogy Aszad Moszkvában kapott menedékjogot, a fotó pedig dicstelen emléke maradt a fake newsnak és a rosszindulatú hiszékenységnek.
Európai Politikai Közösség budapesti csúcstalálkozója zárta a magyar diplomáciai csúcsévet (és egyben jelezte, mennyire „elszigetelt” is a kormány).
Nyitóképen Donald Trump amerikai elnökjelöl ökle.
Forrás: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP